Skup takich palet obowiązuje oczywiście każdego.

W niechlujnie prowadzonych hurtowniach, składach budowlanych i innych tego typu miejscach, częstokroć rzuca się w oczy widok niedbale porozrzucanych drewnianych palet. Posłużyły znakomicie jako izolacja, która chroni przed nadmierną wilgocią różnorakie materiały. Materiały cegielni i cementowni, a z pozostałych specjalizacji- młynów oraz cukrowni, dzięki paletom się nie zniszczyły. Zachowując przydatność do spożycia lub termin ważności pozostałego użytkowania, będą mogły być sprzedane oraz wykorzystane, a co za tym idzie, praca ludzi, którzy to wyprodukowali, nie zmarnowała się.

Skup tego typu palet obowiązuje bez wyjątku każdego, kto właśnie na nich dostarczył swój towar. Natomiast stosy drewnianych kratownic, które także ktoś przecież zrobił, leżą niejednokrotnie pod magazynami, moknąc i rozpadają się. A jest to przecież nie tyle surowiec wtórny, ile surowiec zwrotny, identycznie, jak szklana butelka po piwie, a dużo droższy, czemu nie możemy się dziwić.

Europalety wykonywane są z drewna. Z drzew, które potrzebowały parę lat, ażeby można by je było do tego celu wykorzystać. Posadził je posiadacz szkółki leśnej lub leśnik, doglądał leśniczy, ściął piłą drwal, a w specjalnym tartaku pocięto je na stosowną długość a także dopasowano do właściwych rozmiarów. Na końcu ktoś pozbijał poszczególne elementy nie biorąc pod uwagę tego, że właściwie po jednym transporcie, ktoś pozwoli takiej palecie zgnić. Chrońmy lasy.

Zobacz więcej: europalety szczecin