Przeważnie winą za te szkody obciążamy kornika.

Grupa owadów ,które z przyjemnością ulokują się w elementach z drewna naszego własnego domu jest bardzo duża. Zazwyczaj całą winą obciążamy kornika, natomiast szkód w naszych meblach, podłogach a także więźbach dachowych dokonują też inne szkodniki, na przykład kołatek domowy lub spuszczel pospolity.
Zwalczanie korników w drewnie wcale nie należy do zadań łatwych. Dostępne są jednak techniki ,które umożliwiają przeprowadzenie odkażenia drewna skutecznie.
Do metod tych zaliczamy dezynsekcje polem elektrycznym, metoda mechaniczna, polegająca na usunięciu uszkodzonej partii drewna a także zastępowaniu jej zdrową, czy również fizyczna metoda, wykorzystująca gorące powietrze. Dodatkowo zwalczanie owadów w drewnie można przeprowadzić z wykorzystaniem fumigacji. Fumigacja polega na wtłoczeniu w drewno środka chemicznego przy użyciu gazu, dymu albo pary. Taką metodę używa się także do dezynsekcji całych budynków, jednak trzeba pamiętać, iż jest bardzo toksyczna. Kolejnym sposobem na pozbycie się insektów z drewna jest iniekcja ciśnieniowa. Do wprowadzenia środka chemicznego w strukturę drewna stosuje się w niej bardzo wysokie ciśnienie.
Rozmaitość metod jest wielka, wiele z nich odznacza się ogromną skutecznością. Bardzo ważne jest, by wyselekcjonować stosowną dla swoich potrzeb.

Zobacz więcej: Dezynsekcja mikrofalowa Bydgoszcz