Metoda tego typu wykorzystywana jest z ogromnym powodzeniem.

Fumigacja to metoda pozwalająca na zwalczanie szkodników zagnieżdżonych w drewnie. Polega na aplikowaniu w drewno pod wpływem ciśnienia preparatów chemicznych wykorzystując do tego gaz, dym lub parę.
Sposób ten wymaga, aby obiekt odkażany zamieszczony był w opakowaniu szczelnym, do którego pod wpływem ciśnienia aplikowany jest preparat chemiczny. Metodą tą można likwidować owady w pojedynczych przedmiotach, przykładowo meblach, ale można ją wykorzystać też do oczyszczania pomieszczeń,  a- pod folią – nawet całe domy.
Na znacznie mniejsza skalę, do likwidowania w gospodarstwach much oraz komarów, używane są elektrofumigatory, niezbyt duże urządzenia emitujące niedużą ilość neutralnych dla człowieka oparów.
Metoda tego typu stosowana jest z ogromnym powodzeniem również do dezynfekcji opakowań z drewna ,które wykorzystywane są w transporcie międzynarodowym, takich jak drewniane palety a także skrzynie. Wymagane jest to, żeby uniknąć rozpowszechnianiu się szkodników..
Dzięki użyciu gazu lub też dymu, chemiczny środek bez problemu przenika do wnętrza drewna nawet wówczas, gdy  pokryty jest lakierem lub farbą.
Fumigacja ujmowana jest za skuteczną metodę wyzbywania się  różnych szkodników drewna. Ważne jest, że nie jest ona groźna dla odkażanego materiału.

Autor: Dezynfekcja Bydgoszcz